SOĞAN,  BAMYA,  ŞEKER PANCARI VE BUĞDAY ... 

 

     Arpaderesi köyünde de halk genellikle çiftçilik yapar. Soğan ve bamya en fazla üretilen ürünler arasında yer almaktadır. Türkiye'nin en güzel soğanları Arpaderesinde üretilmektedir. Fisil soğan denilen küçük soğan ve soğan tohumu üretimi de yaygınlaşmıştır. Türkiye soğan üretiminin % 3 ü bölgemizden karşılanmaktadır. Soğan üretiminin daha uygun pazarlara ulaşabilmesi için çalışmalar sürmektedir. Ayrıca

       Semt pazarlarında satılan soğanın  kışa dayanıklılığından yakınırız.  Arpaderesi köyünden aldığınızda soğanlar bahar mevsimine kadar kalır ve   çürüme ve çillenme dediğimiz yesilleri çıkması olmaz. Çünkü son senelerde Faravga dediğimiz kurak bölgemizde yağmur suyuyla doğal olarak sulanmaktadır.

       Arpaderesin de üretilen diğer bir üründe çiçek bamyadır. Çiçek bamya üretimi hemen hemen tüm köy sakinleri tarafından yapılmaktadır. Temmuz ayından iitibaren  İlçemizdeki  pazarın nerdeyse yarısını bizim köyün bamyası doldurur.

     Şehirlerde hanımlar tarafından çok sevilen üzüm yaprağının üretimini ve kışa hazırlanması, doğal hormonsuz olarak ve kimyevi gübre kullanılmadan üretimi yapılmakta ve çok özel ve steril ortamlarda plastik bidonlara paket yapılmaktadır.